• Bültenimize Kaydolun

İyi Yönetişim Vatandaşın Yaşam Kalitesini Artırır

Ekonomide önemli bir yeri bulunan kamu sermayeli işletmelerdeki kurumsal yönetişim yaklaşımları ve uygulamaları, İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Kamu Sermayeli İşletmelerde İyi Yönetişim” Konferansı’nda ele alındı.

İyi Yönetişim Vatandaşın Yaşam Kalitesini Artırır

Bu haber 11 Nisan 2016'da Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

Konferans, kamu sektörü yöneticilerine yönelik olarak Argüden Yönetişim Akademisi ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği işbirliği, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı & TürkKamu İşletmeleri Birliği’nin katkılarıyla düzenlendi. Açılış konuşmalarını Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Zorlu, Türk Kamu İşletmeleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve EÜAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Alış ve Hazine Müsteşarlığı Hazine Müsteşar Yardımcısı Taşkın Temiz’in yaptığı toplantıda konu bütün boyutlarıyla ele alındı.

Konferansta, Cem Kozlu, Aclan Acar, İlhami Koç gibi özel sektör duayenleri ile TCDDYönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, SPK Başkan Yardımcısı Ayşegül Akşit, Kamu Sermayeli İşletmeler Genel Müdürü Selim Yeşilbaş gibi üst düzey kamu yöneticileri ve Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Mediha Ağar iyi yönetişim deneyimlerini paylaştılar. Kapanış konuşması ise Argüden Yönetişim Akademisi Akademik Kurul Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal Yönetim Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Vedat Akgiray tarafından gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, “İyi yönetişim, yaşam kalitesini artırmanın ve sürdürülebilir başarının temelidir. Kamu işletmeleri de Entegre Raporlama ile hem kaynak kullanımı verimliliklerini, hem de sosyal katkılarını şeffaflıkla paylaşarak toplumsal güveni artırabilirler.” dedi.

“KİT’LERDE BİR YÖNETİM SORUNU VAR”
Konferansta konuşan Hazine Müsteşarlığı Hazine Müsteşar Yardımcısı Taşkın Temiz ise, kamu sermayeli şirketlerde yönetişim konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Bu konuda “Kamu sermayeli bankaların bir başarı örneği olarak değerlendirilebileceğini” ifade eden Taşkın Temiz, “Eleştiri yapmak gerekirse; bize göre KİT’lerde yönetişimden ziyade bir yönetim sorunu var. İyi yönetim ve iyi yönetişim reformu KİT’lerde aynı anda yapılmalı. Oyunu herkes adil oynayacak. Piyasada herkese eşit davranacaksınız. Örneğin bizler, yönetişim anlamında iç kontrol sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalar başlattık. Ayrıca bağımsız denetim sistemleri geliştiriyoruz.” dedi.

İlgili Kişiler